Czego możemy nauczyć się od zwierząt?

photo by Paul Stevenson

Człowiek przypisuje sobie najwyższą rolę w przyrodzie, charakteryzuje się najwyższą inteligencją spośród wszystkich zwierząt. Czasem zapomina, że sam należy do królestwa zwierząt, gdzie jako jedyny gatunek wzbudza strach wszystkich pozostałych, jest w stanie zniszczyć każdy ekosystem na Ziemi, bez bliżej określonej przyczyny. Jak to się dzieje, że jeszcze nie zauważył jakimi prawami rządzą się inne gatunki, dlaczego nie jest w stanie uczyć się od nich i ich respektować, czy, aby na pewno jesteśmy na tyle uprzywilejowani, że możemy traktować Ziemię jako naszą własność?

Chociaż nasz mózg jest najbardziej rozbudowany ze wszystkich gatunków, niekiedy zachowujemy się bardziej prymitywnie niż nasi przodkowie, nie potrafiąc uszanować odmiennych zwyczajów, poglądów, cudzej religii, czy posługiwać się wyobraźnią, w celu uniknięcia błędów. Nie potrafimy w stu procentach wykorzystać ogromnych możliwości, które posiadamy: inteligencji, kreatywności, emocji, umiejętności chodzenia na dwóch nogach i zdolności manualnych. Różnimy się znacznie od innych gatunków, jednak wiele z nich jest już bardzo blisko naszego poziomu ewolucji. Większość małp człekokształtnych, słoni, delfinów, ośmiornic jest na tyle inteligenta, że mogłyby zbudować własna cywilizację, gdyby pozwalały im na to warunki fizyczne (dłuższa żywotność, itp.). Młode orki uczą się świadomie od swoich opiekunów jak polować na mieliźnie, nauka ta nie polega wyłącznie na naśladownictwie, jak czasem my uczymy aportować naszego pupila. Przekazując informację z pokolenia na pokolenie są one w stanie wpływać na swoja grupę, stąd tylko krok do stworzenia własnej kultury. Gdybyśmy czasem zechcieli wykazać się odrobiną pokory, moglibyśmy wiele potrzebnych nam umiejętności ulepszyć, a nawet nauczyć się od innych zwierząt.

Wspomniane ośmiornice wyróżniają się ciekawością świata i przebiegłością. Potrafią posługiwać się narzędziami. Gdy znajdują w morzu połówki skorupek orzecha tworzą sobie z nich kryjówkę. Jak wykazały badania naukowców te bezkręgowce potrafią się bawić znalezionymi klockami, czy nawet skorupiakami. Ponadto jest niezwykle cichym i zwinnym łowcą. Jak się okazało podczas ostatniego Mundialu, niektóre osobniki posiadają niezawodna intuicję :). Być może pojawią się inne dowody, potwierdzające ów fenomen Paula. Chociaż ośmiornice są pokaźnych rozmiarów, potrafią doskonale dopasować się do środowiska, zmieniając kształt. Potrafią przeciskać się przez wąskie szczeliny oraz doskonale kamuflują się np. wśród otoczaków. Poniżej zaskakujący pokaz sprytu i elastyczności głowonogów.

http://www.youtube.com/watch?v=T8cf7tPoN5o&feature=player_embedded

Kolejną ważną cechą, której człowiek może nauczyć się od zwierząt jest wierność swojemu partnerowi. Mnóstwo gatunków pozostaje w jednym związku troszcząc się o swoje rodziny, co u ludzi bywa coraz rzadszym zjawiskiem. Do takich gatunków należą pingwiny, orły bieliki, wilki, czy czarne sępy, które nie tolerują zdrajców w swoim stadzie.

Bobry mogą służyć nam jako przykład pracowitości. Wychodzą one z wody w bardzo wczesnych godzinach porannych, aby ścinać niekiedy bardzo grube konary drzew. Potrafią one w kwadrans powalić pień o grubości 30 cm. Ich żeremia osiągają ok. 2 m wysokości i 30 m kwadratowych powierzchni. Ich konstrukcje służą jako schronienie przed wiatrem, zimnem, drapieżnikami, a latem przynoszą ochłodę. Ponadto są wykorzystywane jako spiżarnie. Jak widzimy zwierzęta te doskonale opanowały techniki budowania swoich domów. Warto uczyć się od nich sprytu i solidności.

Zwierzęta przewyższają człowieka wykonywaną przez siebie pracą, robią tylko to, co przyniesie korzyści ich grupie, rodzinie. Człowiek często kieruje się egoizmem, wykonuje swoja pracę pobieżnie licząc na wysokie zarobki kosztem jak najmniejszego wysiłku i wkładu.

Wydaje Ci się, że umiesz tańczyć? Cóż, nie jesteś lepszy dzięki temu od papug, czy słoni indyjskich, które posiadają doskonałe poczucie rytmu. Potrafią się synchronizować z muzyką i poruszać swoim ciałem w jej rytm. Co dziwne, umiejętność ta jest bardzo rzadka u spokrewnionych z nami małp, może nam się wydawać, że potrafią one tańczyć do rytmu, jednak jak pokazały badania ich ruchy są nieco opóźnione w stosunku do odtwarzanych dźwięków. Poniżej przedstawiam dwójkę niesamowitych tancerzy: genialnego słonia indyjskiego i fenomenalną papugę Snowball:

 

http://www.youtube.com/watch?v=wGSFJpFL8JY

http://www.youtube.com/watch?v=N7IZmRnAo6s

Zastanów się więc dwa razy zanim znów nazwiesz kogoś ptasim móżdżkiem lub stwierdzeniem, że komuś słoń nadepnął na ucho. 😉

Przydatna umiejętność, którą posiadają delfiny i nietoperze może wykształcić u siebie również człowiek. Dzięki zjawisku echolokacji wielu niewidomych potrafi „widzieć uszami”. Wydając specyficzne dźwięki ustami lokalizują obiekty stojące na ich drodze, określają ich wielkość, kształt oraz materię, z której zostały wykonane. Umożliwia im to wykonywanie prostych czynności i cieszenie się życiem, jak chociażby jazdę na rowerze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej osobach obdarzonych tym talentem, wejdź na stronę poświęconą Benowi Underwood lub organizacji Daniela Kisha, która uczy niewidomych echolokacji i innych ważnych technik i umiejętności.

Ty również możesz wyćwiczyć w sobie zdolność do lokalizowania przedmiotów za pomocą uszu, chociaż zapewne nie osiągniesz takiego poziomu jak nietoperze, gdyż one potrafią słyszeć dźwięki o dużo wyższej częstotliwości niż my. Na ćwiczenia wystarczy poświęcać kilka minut dziennie, następnie zaczniesz wyczuwać otaczające Cie przedmioty bez patrzenia na nie. Trening może uczynić z Ciebie pierwszorzędnego ,,echolokatora” ;).

  • Zamknij oczy i wyciągnij rozłożona dłoń tuz przed siebie, następnie zacznij „klikać” językiem podnosząc go do podniebienia i szybko cofając. Przybliżaj swoja dłoń, a następnie oddalaj. Co słyszysz?
  • Stań przed jakimś obiektem i nie mając zamknięte oczy wydaj z siebie syczący dźwięk ,,ssss…” Podejdź bliżej i spróbuj określić jak daleko znajduje się ten obiekt.

Porównuj swoje wyniki i spostrzeżenia ćwicząc w różnych warunkach pogodowych i mając przed sobą rozmaite przedmioty.

Często nie doceniamy istot, z którymi dzielimy nasz świat. Chociaż nie rozumiemy ich zachowania określamy je jako głupie, pozbawione sensu, pozbawione oznak myślenia. Zazwyczaj jednak zwierzęta okazują się być doskonale przystosowane do życia na Ziemi, a nawet godne naśladowania przez nas ludzi. Sami należymy do ich królestwa dlatego warto czasem się rozejrzeć nabrać trochę więcej szacunku do przyjaciół, którymi obdarzyła nas matka natura. Dzięki nim możemy w pełni okazywać nasze człowieczeństwo i wdzięczność za to, kim jesteśmy, na tyle na ile pozwala nam nasza inteligencja i wrażliwość.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii fauna i flora, nauka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s